Józef baron Baum (1821-1883) przypomniany i na nowo zapisany w dziejach ziemi wadowickiej. W dniu 20 marca 2025 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Brzeźnica. Historyk dr hab. Konrad Meus profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosił błyskotliwy wykład na temat dokonań marszałka powiatu wadowickiego Józefa barona Bauma.
Społeczeństwo do dzisiaj korzysta z tego, co zapoczątkował. Położył kamień węgielny pod Gimnazjum w Wadowicach z językiem wykładowym polskim. To było coś wyjątkowego
w czasach zaborów, podkreślał profesor Konrad Meus w wykładzie. Ranga miasta Wadowice wzrosła niebywale z miasta prowincjonalnego do rangi cyrkułu. Powstał w Wadowicach sąd obwodowy, któremu podlegały inne sądy. Józef baron Baum był posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa Koła Polskiego. Wybierali go chłopi i drobni właściciele ziemscy.
Rada Miasta Wadowice nadała mu Honorowe Obywatelstwo Wadowic w 1872 r. Na skwerze pomiędzy sądem a gimnazjum postawiono kolumnę z Jego popiersiem. Po II wojnie światowej czas zaczął zacierać ślady. Nie ma pomnika.
Ostają pamięci okazała się Marcyporęba i rodzinny grobowiec Baumów, gdzie jest pochowany. Ten pomnik też nadwyrężył czas.
Dokonaliśmy wspólnie -jednocząc siły i środki -odnowienia grobowca Baumów w Marcyporębie. Fundusze zebrała rodzina oraz pozyskano środki finansowe z budżetu państwa oraz budżetów powiatu wadowickiego i gminy Brzeźnica.
Pomnik przetrwał i doczekał się kustoszy pamięci. Składam w tym miejscu serdeczne podziękowania rodzinie Zollów – na czele z Panem Jackiem Zollem, który jest ambasadorem pomiędzy samorządem a rodziną.
Dziękuję Panu profesorowi Andrzejowi Zollowi za wykład, który przedstawił jesienią ubiegłego roku w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy. Pan profesor zaprezentował dokonania Józefa barona Bauma na tle dziejów rodzinnych oraz historii Polski i Europy. Praprababcią Profesora Zolla była Karolina – Siostra Józefa Bauma.
Dziękuję księdzu proboszczowi Rafałowi Marczakowi z Parafii w Marcyporębie za pełne zaangażowanie w dzieło ocalenia grobowca i pamięci Józefa Bauma.
Dziękuję rodzinom, które w dalszych pokoleniach są skoligacone z Baumami i przyczyniły się do odnowienia pomnika i renowacji obrazu. W gronie tych osób są: Pan Marek Cichy, Katarzyna Czarnecka, Maria Jastrzębska-Mucha, Marcin Misiewicz, Państwo Motzowie, Państwo Głowińscy, Państwo Paradowscy, Państwo Robińscy.
Pan Antoni Zoll z Wielkopolski przekazał gminie Brzeźnica piękny portret Józefa barona Bauma. Dziękuję za zaufanie i docenienie naszych działań. Obraz jest dziełem sztuki. Pochodzi z II poł. XIX w. Na portrecie widnieją sygnatury dwóch malarzy Franciszka Machniewicza i Ferdynanda Brylla. Portret Bauma uroczyście odsłonięto w Sali obrad Rady Gminy Brzeźnica im. Józefa barona Bauma.
Szanowni Państwo wydarzenie, które upamiętnienia zacnego obywatela, połączyło samorządy. Bardzo dziękuję Burmistrzowi Miasta Wadowice Panu Bartoszowi Kalińskiemu, Staroście Powiatu Wadowickiego Panu Mirosławowi Sordylowi za obecność, za aktywny udział, za życzenia, za gratulacje. Dziękuję Przewodniczącemu Rady Powiatu Józefowi Łasakowi, Wicestaroście Powiatu - Wojciechowi Polakowi, Członkowi Zarządu Rady Powiatu Sebastianowi Mlakowi, Radnej Rady Powiatu Mirosławie Zybek oraz Radnym Rady Gminy Brzeźnica, Sołtysom z gminy Brzeźnica.
Szczególnie dziękuję rodzinie Zollów, podziękowania kieruję do prof. dr. hab. Andrzeja Zolla, Hanny i Jacka Zollów, Anny Zoll. Pani Anna Zoll jest córką Antoniego Zolla. W imieniu swojego taty dokonała przekazania gminie Brzeźnica obrazu – portretu Józefa barona Bauma.
Podjęto dzisiaj ważną uchwałę, która przywróciła do zbiorowej pamięci Józefa barona Bauma. Mieszkał w gminie Brzeźnica, dokładnie w Kopytówce, tam się urodził. Wybudował dwór, który stoi do dziś. Z naszej gminy wyjeżdżał do Wadowic, Krakowa, Wiednia, Lwowa.
W centralnych urzędach zabiegał o decyzje, które zmieniały i rozwijały Ziemię Wadowicką.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia Józefa barona Bauma – polskiego patrioty, katolika, posła, znakomitego marszałka i gospodarza.