1Na półmetku realizacji projektu MUCH ADO ABOUT EDUCATION w ramach Programu Erasmus Plus czas na pierwsze podsumowania. Pomimo, że program Erasmus już od ładnych kilku lat gości w naszej szkole (jego poprzednik Socrates-Comenius był u nas obecny już w 2000 roku), po raz pierwszy udało się zorganizować mobilność uczniów – i to od razu do trzech szkół partnerskich w trzech różnych krajach:

 

 

 

 

w Słowenii, Hiszpanii i na Malcie. Ze szkołami Dobje Pri Planini, San Fulgencio i Newark współpraca naszej szkoły trwa już od dłuższego czasu. Przed wizytami uczniów każdą z tych szkół odwiedzili nauczyciele i dyrekcja w celu jak najlepszego przygotowania mobilności uczniowskich.


Z każdej mobilności uczniowie przywieźli różne wspomnienia i doświadczenia edukacyjne i turystyczne, ale w jednym uczniowie są wyjątkowo zgodni – mobilność w zagranicznej szkole to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Zwiększa kompetencje językowe, cyfrowe i społeczne uczniów, sprzyja nawiązywaniu długotrwałej współpracy i wspólnemu wypracowywaniu dobrych praktyk, jednocześnie powodując wzmocnienie kompetencji zawodowych nauczycieli.

 

Co więc uczniowie uczestniczący w mobilnościach chętnie przenieśliby na nasz grunt ? Więcej pracy w zespołach, praktyczne zajęcia z gotowania czy majsterkowania, nacisk na pracę samodzielną ucznia oraz więcej nauki przez doświadczenie.

 

Edyta Kłeczek

 

Współfinansowane przez Unię Europejską